Současnost školy


 

 

O škole

 

Respektující vzdělávání – učíme se v přátelském prostředí s respektem k individuálním potřebám dětí. Naším cílem je pomocí moderních výukových metod (kooperativní a vrstevnické učení) v dětech rozvíjet zdravé sebevědomí, spolupráci, komunikaci a samostatnost. Pomocí formativního hodnocení a sebehodnocení se snažíme, aby se děti nebály chyb, ale uměly se z nich poučit a jít s odvahou dál objevovat svět kolem sebe. Pomocí ranních kruhů rozvíjíme vzájemnou komunikaci a podporujeme zdravé klima třídy.

Moderní vybavení tříd – při výuce aktivně používáme interaktivní tabule a tablety s moderními výukovými softwary. K lepšímu pochopení a utvrzení učiva pracujeme s praktickými výukovými pomůckami. V rámci informatiky, kterou máme od 2. ročníku,  se děti učí zábavným způsobem základům programování a učí se navrhovat a tisknout na 3D tiskárně. Anglický jazyk se vyučuje od 1. ročníku. V tomto roce máme pravidelně lekce AJ s rodilou mluvčí z Filipín ve všech ročnících.

 Podpora a rovné příležitosti – každý žák získává finanční příspěvek na vzdělávání (1. ročník 2000 Kč, ostatní ročníky 1 000 Kč). Škola poskytuje sešity a učebnice zdarma, aby bylo vzdělávání dostupné pro všechny.

Péče o zdraví a pohyb – od 2. ročníku se děti účastní výuky plavání, která podporuje zdravý pohybový vývoj. Do výuky jsme začali zařazovat i učení venku v každém ročním období. Pobyt venku při učení má pozitivní vliv na soustředění, zdraví i celkovou pohodu dětí. Proto se snažíme výuku co nejvíce přesouvat ven – do přírody, školní zahrady nebo blízkého okolí. Učení venku přináší dětem hlubší prožitky a podporuje jejich přirozenou zvídavost.

Bohatý kulturní a projektový program – zajišťujeme kulturní akce a zapojujeme se do celorepublikových projektů jako Světový den Země, Světový den vody, Světový den Dawnova syndromu, fotbalový turnaj McDonalds Cup, Noc s Andersenem, Ovoce a zelenina do škol,  a další.

Respekt k volbě vzdělávací cesty – umožňujeme individuální (domácí) vzdělávání v souladu s potřebami dětí i jejich rodin.

Prožitkové učení – během školního roku organizujeme jednodenní výukové projektové dny, které dětem umožňují objevovat svět hravou a zážitkovou formou.

Komunitní prostředí ve škole – rádi organizujeme školní akce jak s rodiči, tak s dětmi a učiteli.  Vzájemný společně strávený čas upevňuje vztahy a prohlubuje vzájemnou důvěru.

 Individuální přístup díky tripartitním schůzkám - Místo klasických třídních schůzek u nás praktikujeme tripartity – setkání, kterého se účastní rodič, dítě a učitel. Věříme, že vzdělávání je společná cesta, a proto na těchto schůzkách individuálně probíráme pokroky, potřeby a vzdělávací cestu každého dítěte. Dáváme dětem prostor vyjádřit své pocity, potřeby a přání ohledně svého učení. Posilujeme tak jejich zodpovědnost za vlastní vzdělávání a podporujeme zdravé sebevědomí. Rodiče nejsou jen pasivními posluchači, ale aktivními partnery v celém procesu. Sdílíme vzájemné postřehy a hledáme cesty, jak co nejlépe podpořit rozvoj dítěte. Tripartity vytvářejí bezpečné prostředí pro otevřený dialog mezi školou, rodinou a dítětem.

Individuální (domácí) vzdělávání - Naše škola poskytuje možnost individuálního domácího vzdělávání.

Tento způsob výuky je určen pro děti, které z různých důvodů potřebují alternativní způsob vzdělávání, který lépe vyhovuje jejich potřebám.

Proč zvolit domácí vzdělávání?

• Flexibilita: Umožňuje přizpůsobit výuku individuálním potřebám dítěte.

• Osobní přístup: Rodiče mají větší kontrolu nad vzdělávacím procesem a mohou se více zaměřit na oblasti, které dítě baví a zajímají.

• Podpora školy: I přesto, že se vzdělávání odehrává doma, naše škola zůstává vaším partnerem a bude Vám poskytovat metodickou a organizační pomoc se vzděláváním.

Děti, které se vzdělávají doma, jsou hodnoceny formou přezkoušení vždy na konci pololetí. Žák bude hodnocen a následně mu bude vydáno vysvědčení. Individuální vzdělávání lze kdykoliv ukončit.

Co nabízíme?

• vyřízení žádosti o přestup z jiné školy

• dítě se může účastnit všech akcí školy odpovídající věkové skupině, může chodit ve vybrané dny do školy a navštěvovat školní kroužky  

• konzultace dle potřeby

• poskytnutí rodičům metodickou podporu 

CO JE POTŘEBA DODAT?

• žádost o povolení individuálního vzdělávání 

• vyjádření školského poradenského zařízení (pedagogicko-psychologické poradny)

• úředně ověřený doklad o středním dosaženém vzdělání zákonného zástupce nebo vzdělavatele, který bude dítě vzdělávat

•  jsme tu, abychom vás podpořili a nabídli vašemu dítěti vzdělání, které mu bude vyhovovat.

PODMÍNKY

O povolení individuálního vzdělávání rozhoduje výhradně ředitel školy, kam byl žák přijat k plnění povinné školní docházky. Další zásadní podmínkou je, aby osoba, která žáka bude vzdělávat (nemusí být rodič), získala alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou (pokud se jedná o žáka na 1. stupni). Výdaje spojené s individuálním vzděláváním hradí zákonný zástupce žáka, s výjimkou učebnic a základních školních potřeb.